title

FAQ

 

Poniższe odpowiedzi pomogą Ci rozwiać wątpliwości.

Przeczytaj je koniecznie, zanim umówisz się z nami na spotkanie. Zawsze dobrze jest być dobrze przygotowanym.

Jak zacząć?
 1. Musimy się spotkać i porozmawiać. Obejrzymy Twoje portfolio, zbadamy doświadczenie i ocenimy Twój poziom. Jeśli będzie dość dobrze rokować – zapraszamy Cię do współpracy.
 2. Uwiarygadniasz siebie jako poważnego partnera zostając darczyńcą fundacji OOP – (w kwocie 500 do 1000 zł). To jedyny wydatek na start (chyba, że chcesz być także ubezpieczony (czytaj niżej).
 3. Podpisujemy umowę ramową o współpracy i szkolimy Cię w zakresie obsługi klienta oraz systemu pracy w pracowni OOP.
 4. W zależności od Twoich potrzeb – otrzymujesz osobiste, spersonalizowane wsparcie w budowaniu swojej marki (czytaj niżej).
 5. Działasz i zarabiasz!
Kiedy zacząć?

Im wcześniej, tym lepiej.

Jeśli dopiero zaczynasz na rynku, to rozpoczęcie działania pod swoim własnym brandem zajmie Ci trochę czasu i sporo pracy. Przygotowanie CI, marketingu i narzędzi do pracy z klientem. Przygotowanie planów, wdrożenie w tematy biznesowe. Na pewno 2-3 tygodnie, a może 2-3 miesiące.

Jak wygląda realizacja zleceń w pracowni OOP?
 1. Zdobywasz klienta, który chce zatrudnić właśnie Ciebie
 2. My podpisujemy z nim umowę (z czasem sam możesz to robić)
 3. Przyjmujemy zadatek i od razu Ci go przelewamy (po odcięciu kosztów – czytaj niżej)
 4. Realizujesz zlecenie, oddajesz je klientowi, on płaci za usługę do końca
 5. Przyjmujemy pozostałą kwotę i od razu Ci ją przelewamy (po odcięciu kosztów)
Co jeśli nie przejdę pozytywnie weryfikacji?

Po rozmowie zasugerujemy Ci jaki kierunek rozwoju zawodowego będzie dla Ciebie najlepszy.

Jeśli będziesz zdeterminowany, aby w przyszłości zostać projektantem – doradzimy Ci, jak uzupełnić braki w wiedzy i doświadczeniu, aby móc wystartować na rynku i stanowić jako fachowiec choćby minimalną wartość dla klienta ostatecznego.

W każdym przypadku otrzymasz szczerą i uczciwą opinię, która będzie dla Ciebie pomocna w planowaniu swojej drogi zawodowej.

Dlaczego 500 do 1000 zł? Od czego to zależy?

Od Ciebie.

Te środki zostaną w pełni wykorzystane na realizację przedsięwzięć społecznych Organizacji Ogrodów Polskich i nie mają żadnego związku ze świadczeniem usługi pracowni OOP. Możesz przekazać jako darowiznę dowolną kwotę (minimum 500 zł, sugerujemy 1000 zł, górnej granicy nie ma).

Kto może skorzystać z oferty pracowni OOP?

Każdy projektant w branży ogród – krajobraz oraz w branżach pokrewnych, będący przynajmniej jednorazowym darczyńcą fundacji OOP.

Posiadamy szerokie doświadczenie w pracy projektowej. W tym zakresie oferujemy sprawdzone metody działania, dopracowany i bezpieczny szablon umów, opiekę prawną, księgową i merytoryczną. To najmniej ryzykowna i najmniej kosztowna forma działania w naszym sektorze.

Nasze założenia finansowe opierają się na wypłacie środków dla Ciebie w oparciu o umowę o dzieło, gdzie wykonanie dzieła związane jest pracą twórczą i korzystaniem z praw autorskich. W takich warunkach możemy zastosować 50% kosztów uzyskania przychodu, dzięki czemu realne obciążenie podatkiem wynosi tylko 9,5% (50% z 19%).

Dlatego – możesz skorzystać z naszej oferty jeśli jesteś projektantem ogrodów, architektem krajobrazu, projektantem mebli ogrodowych, etc. a Twoja praca ma charakter twórczy.

Jakie usługi mogę świadczyć za pośrednictwem pracowni OOP?

Przede wszystkim wykonywanie koncepcji i projektów,

ale także usługi doradztwa oraz konsultacji zdalnych i terenowych (tu może być wyższy podatek).

Na czym dokładnie polega wsparcie, które otrzymuję?

Jeśli dopiero startujesz i nie masz jeszcze dużego doświadczenia zawodowego i biznesowego – postaramy się w przyjazny i bezbolesny sposób wprowadzić we wszystkie aspekty samodzielnego działania na rynku. Zakres wsparcia zależy od poziomu wiedzy i praktyki, które już masz.

Standardowy „pakiet” obejmuje:

 1. Indywidualny mentoring biznesowy, analiza Twoich szans i możliwości.
 2. Wspólnie opracowane, uproszczone plany biznesowe na 3 lata, które będą dla Ciebie bazą do działania: plan finansowy, marketingowy oraz rozwoju zawodowego.
 3. Szkolenia z obsługi klienta i realizacji zleceń w systemie pracowni OOP
 4. Indywidualne konsultacje branżowe w ramach realizowanych przez Ciebie zleceń

Będąc beneficjentem pracowni OOP uzyskasz także:

 1. Preferencyjny dostęp do oferty edukacyjnej fundacji OOP
 2. Dostęp do sieci kontaktów Organizacji Ogrodów Polskich z całej Polski
 3. Opcję integracji ze środowiskiem branżowym, wymiany wiedzy i doświadczeń
 4. Wpływ na realizowane projekty społeczne wspierające zawodowców i rynek
Jak długo mogę korzystać z oferty pracowni OOP?

Bez ograniczeń. To zależy tylko od Ciebie.

Jakie są koszty współpracy z pracownią OOP?

Jednorazowa wpłata uwiarygadniająca – aby zostać beneficjentem musisz być wcześniej darczyńcą fundacji OOP (patrz wyżej) – choć oczywiście mamy nadzieję, że doceniając uzyskane wsparcie i nasz wkład w swój rozwój będziesz wspierał naszą działalność w przyszłości!

Po wpływie środków od Twojego klienta zatrzymujemy 10% od przychodu na opłacenie kosztów działania pracowni OOP, a pozostałą kwotę wypłacamy Ci na podstawie umowy o dzieło (przy projektach podatek wynosi 9,5%). Czyli razem ok. 20% od każdego wpływu netto za pracę twórczą.

Przykład:

Zawierasz umowę na projekt za 5000 zł netto (6150 zł brutto).
Klient wpłaca 2500 zł zadatku (3075 zł brutto).
Odcinamy od tego 10% (250 zł) – zostaje 2250 zł, które są Twoje – ale wciąż leżą na koncie pracowni OOP.
Zawieramy umowę o dzieło na wykonanie tego projektu – która jest opodatkowana w wysokości ok. 215 zł
Przelewamy Ci 2035 zł wynagrodzenia.
Z drugą częścią płatności (po zakończeniu zlecenia) postępujemy dokładnie tak samo.
Łącznie otrzymujesz ok. 4070 zł z 5000 zł (choć faktycznie z 6150 zł brutto) które wpłacił klient.
To są opodatkowane pieniądze, które (jeśli nie przekroczysz progu podatkowego) uwzględniasz w PIT na koniec roku i najprawdopodobniej otrzymasz jeszcze zwrot podatku.

Współpracując z nami zarabiasz realnie ok. 81 % z kwot netto (ok. 66% z kwot brutto), które wpłaca klient. Zwróć uwagę, że biorąc pod uwagę kwoty brutto ok. 25% wynegocjowanej z klientem kwoty zabiera Ci RP i na to nikt z nas nie ma wpływu.. my bierzemy realnie tylko ok. 8% z kwoty brutto na utrzymanie naszej działalności. Ale taniej legalnie się tego zrobić nie da.

Jeśli jesteś aktywnym wolontariuszem OOP, opłata dla inkubatora jest o połowę niższa.

Chcę się ubezpieczyć - jak to działa?

Organizacja Ogrodów Polskich, jako fundacja non profit, promuje wolontariat i korzysta z niego szeroko.

Możesz zostać wolontariuszem OOP, a my możemy Cię ubezpieczyć. W zależności od tego jaki wariant wybierzesz oraz na jak długo będziesz chciał mieć opłacane składki – wpłacasz z góry określoną kwotę, podpisujemy umowę o wolontariat i zgłaszamy Cię do ubezpieczenia.

Uwaga! Korzystając z tej opcji, faktycznie musisz podjąć jakieś zadania w ramach naszych projektów lub działalności. Mogą to być rzadkie i nieprzytłaczające czynności lub okazjonalna pomoc – ale nie zgadzamy się na umowy tylko dla papierków i ubezpieczenia.

Czy to wszystko jest na pewno legalne?

Oczywiście.

Inspiracją do rozpoczęcia tej działalności były Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, które z powodzeniem działają w Polsce od 2004 roku i świadczą dokładnie taką samą usługę, tj. udostępniają swoją osobowość prawną młodym przedsiębiorcom. To największy, ale nie jedyny podmiot tego typu na rynku.

Co nas różni? Jesteśmy bardzo wyspecjalizowaną jednostką, ukierunkowaną na pomoc tylko jednej grupie zawodowej. W związku z tym wsparcie, którego udzielamy jest również bardzo precyzyjne i branżowe – nie ogranicza się tylko do kwestii biznesowych.

Nie jestem początkującym projektantem - ale podoba mi się oferta pracowni OOP.

I o to chodzi!

Możesz działać na rynku od lat, zamknąć lub zawiesić firmę (jeśli chcesz – żeby nie ponosić kosztów) i zlecenia projektowe realizować przez nas. Pewnie większość wsparcia początkowego nie będzie dla Ciebie aż tak ważna – ale masz do niego pełne prawo i z radością pomożemy Ci we wszystkich biznesowych aspektach. Zapraszamy!

Czy mogę liczyć na jakieś zlecenia od pracowni OOP?

Nie możesz liczyć, ale możliwe, że takie będą się pojawiać.

pracownia OOP w założeniu jest narzędziem ułatwiającym funkcjonowanie na rynku małym podmiotom – projektantom freelancerom. Konkurujemy z RP oferując tańszą i bezpieczniejszą alternatywę niż prowadzenie indywidualnej działalności czy spółki kapitałowej. Nie konkurujemy w żadnym stopniu jako podmiot z firmami projektowymi ani projektantami prowadzącymi działalność tradycyjnie. Jesteśmy jedynie narzędziem biznesowym. Dlatego nie planujemy promować się na rynku wśród potencjalnych klientów – to do Ciebie należy zadanie osiągnięcia stabilności i wejścia w strumień zleceń, a my pomożemy Ci zrobić to skutecznie i bez błędów.

Z drugiej strony wśród naszych partnerów (projektantów realizujących duże zlecenia, firm wykonawczych i serwisowych) często pojawia się zapotrzebowanie na wsparcie projektowe i prośby o pomoc w znalezieniu projektanta. Takie propozycje będziemy przekazywać naszym beneficjentom.

Czy pracownia OOP w jakikolwiek sposób będzie mnie promować?

Tak, razem z innymi osobami, które są aktywnie zaangażowane w działalność OOP.

Ponieważ naszym celem jest wspieranie zawodowców, będziemy realizować różne projekty, które będą zmierzać do pomocy im w znalezieniu klientów. Jako Beneficjent Pracowni OOP pierwszy dowiesz się o takich działaniach!

W jaki sposób współpraca z pracownią OOP wpływa na mój wizerunek i niezależność?

Niewielki.

Możesz promować się pod swoim nazwiskiem lub wymyśloną marką i nie musisz eksponować faktu, że nie posiadasz swojej firmy. Nazwę firmy (pracownia OOP sp. z o.o.) staraliśmy się wypośrodkować pomiędzy czytelnością dla osób zainteresowanych, oraz neutralnością dla klienta (nie umieściliśmy w niej np. słowa „inkubator”). Na początku umowy z klientami będą musiały być podpisywane przez nas, ale z czasem, gdy okażesz się rzetelnym partnerem, otrzymasz stosowne pełnomocnictwo i będziesz je podpisywał osobiście.

Nie do końca wszystko mi się podoba. Czy warunki są niezmienne?

Wszystko podlega negocjacji.

Jesteśmy małym podmiotem nastawionym na relatywnie niewielką liczbę beneficjentów. Tym samym możemy być elastyczni w granicach racjonalności i kalkulatora. Jeśli chciałbyś coś zmienić, zrobić inaczej – spytaj – i to omówimy (to bardzo przedsiębiorcza postawa – pytać).

Wszystko jasne? A może masz jakieś pytania?

SKONTAKTUJ SIĘ z nami od razu

NO COMMENT

Sorry, the comment form is closed at this time.